Розгін компютера
05. 04. 2012


Думаю, деякі з вас вже зустрічалися з поняттям Overclocking. А може, і не тільки зустрічалися? Можливо, ви навіть застосовували дане поняття "на практиці". Не в цьому суть. Дана серія статей буде корисна як новачкам, так і людям, недалеким від Overclocking `а. Ну що ж, приступимо.


Теорія
Ми всі вчилися потроху чого-небудь і як-небудь, ... "
Давайте для початку розберемося, що означає саме слово Overclocking. Не будемо вдаватися в дослівний переклад, тому обмежимося лише російським зрозумілим синонімом - Разгон.
Основні частини комп'ютера, які піддаються розгону:

1. Процессор
(Нам потрібно добитися підвищення номінальної тактової частоти процесора).

     Збільшення частоти системної шини.
     Збільшення частоти шини пам'яті. "Гра" з таймінгами пам'яті.

2. Видеокарта
(Розгін ядра і пам'яті відеокарти).

     Збільшення частоти графічного ядра
     Збільшення частоти пам'яті.

Відразу ж хочу зауважити, що серйозний розгін передбачає ефективне і правильне охолоджування розганяються комплектуючих. А також охолодження особливо гріються компонентів цих пристроїв: стабілізаторів напруги та інших силових елементів.

Навіщо і кому потрібен розгін?
Уявіть собі таку ситуацію. Ви вирішили зробити апгрейд вашого комп'ютера, а точніше замінити процесор на більш новий і продуктивний. Але для його покупки не вистачає грошей, а придбати його дуже хочеться. Що робити? Накопичувати кілька місяців? Навіщо, якщо можна "піти по шляху найменшого опору", тобто купити менш дорогу модель тієї ж лінійки, і розігнати. (С відеокартами справа складається приблизно також). Багато мені можуть заперечити: «Але для розгону потрібно більш ефективна і відповідно дорожча система охолодження!». Насправді ж, віддавши за більш ефективну систему охолодження на кілька $ більше, ви все одно залишаєтеся в "виграші": після розгону ви отримуєте більш продуктивний процесор, який обійшовся б вам набагато дорожче, ніж кулер придбаний для розгону - плюс не завжди потрібно купувати новий кулер, можна просто доопрацювати / модифікувати старий, але про це поговоримо пізніше.
Моделі процесорів нижнього і середнього цінового діапазону однієї лінійки женуться досить добре і в 90% випадків дозволяють отримати рівну або більшу тактову частоту, ніж у топових (!) Моделей процесорів тієї ж лінійки. Інші 10% можна списати на вроджений дефект конкретного екземпляра, через що з ним можуть відбуватися якісь проблеми навіть на номінальній частоті, однак час, переходи на нові ревізії та степпінг ядра, а також налагодженість виробництва сприяють зменшенню випуску бракованих процесорів.
Також існує думка про те, що згодом розгону процесори "летять". Скажу вам з усією відповідальністю, що так просто вийти з ладу нічого не може, в тому числі процесор, звичайно, якщо ви самі не доклали до цього руку або паяльник :). Але слід пам'ятати, що головний ворог при розгоні - температура! На неї потрібно звертати особливу увагу. У наступних частинах статей я розповім вам більш детально про допустимі робочих температурах конкретного процесора, а також методи боротьби з нею.
І на майбутнє: запорука вдалого розгону - твереза ??голова та "прямі" руки, плюс крапелька терпіння і здатність сказати собі Стоп в потрібний момент.


А тепер пару слів про те, кому може допомогти розгін:

Людям, які не мають можливості провести апгрейд свого комп'ютера, але бажають отримати ту ж продуктивність або майже ту ж.
     Людям, які мають можливість зробити апгрейд, але їм не вистачає грошей на процесор, відеокарту і т.п. середнього або верхнього цінового діапазону.
     бідним геймерам
     Бенчерам - людям, які намагаються отримати максимальний кол-во "папуг" в будь-яких тестових пакетах, домогтися максимальних частот і т.п.
     Людям, які вирішили заощадити на купівлі нового комп'ютера.

Цей список можна продовжувати нескінченно. В цілому, якщо вам потрібна більш висока продуктивність свого "залізного друга", то розгін вам допоможе.


Чому розгін взагалі можливий?

Виробник тестує партію процесорів на максимальній частоті (на якій функціонує найдорожча і продуктивна модель) і частина, що не пройшли тест процесорів, просто відбраковує, встановлюючи їм меншу частоту. Але серед відбракованих процесорів трапляються екземпляри, здатні працювати на більш високих частотах, ніж зазначені виробником, тому знайте, що якщо вам попався процесор, що не пройшов тестування на більшій частоті, ніж вказано в його специфікації, у нього є певний потенціал для подальшого розгону.

Ціна розгону

Для вдалого розгону вам будуть потрібні якісні комплектуючі, наприклад, зарекомендували себе з хорошого боку виробників і відповідно моделі, на які надходить найменше скарг (більш докладно трохи нижче). Як варіант, можна зайти на будь-який форум, присвячений комп'ютерам, і просто почитати, які проблеми зустрічаються з тією чи іншою моделлю материнської плати, процесора, БП і т.д. Або пишіть мені. На всі питання я відповім негайно.
Не варто забувати про правильну і ефективної організації повітряного охолодження як процесора і відеокарти, так і системи в цілому.


Від чого залежить вдалий розгін

Материнська плата. Виробництва: Epox, ASUStec, ABIT, Gigabyte і т.д. Модель, що зарекомендувала себе в розгоні, з підтримкою необхідних функцій розгону. Про конкретні моделях поговоримо в наступних частинах статей.
    
Оперативна пам'ять. В основному, підвищуючи частоту системної шини (FSB), синхронно з нею підвищують і частоту шини пам'яті (RAM). Тому оперативна пам'ять повинна мати якийсь запас підвищення частот. Зазвичай в цьому недосвідчені оверклокерів `и і натикаються" на граблі ". Тоді частоти, якщо, звичайно, не допомагає збільшення таймінгів пам'яті, FSB і пам'яті встановлюють асинхронно. Однак і тут є свої особливості: наприклад, чипсет nForce2 Ultra 400 показує більшу продуктивність тільки в синхронному режимі роботи FSB і пам'яті. Про всіх цих "секрети" і особливостях ви дізнаєтеся в наступних частинах.
    
БП (Блок живлення). Можна сказати, що БП є "центр стабільності" всієї системи. Від БП залежить гарантія стабільності і тривалість роботи ВСЬОГО вашого комп'ютера. Так звані, «китайці» не дають необхідного напруги на всіх основних лініях (12V, 5V), від яких і залежить стабільність роботи. Так, мій "старичок" - вінчестер Maxtor 541DX 20Gb пішов у світ інший, як раз через такого "китайця", до речі, пропрацювали вони спільно менше місяця. Робіть висновки, якщо ви знаєте, що у вас встановлений не самий кращий БП, то краще не ризикувати з розгоном. Добрими і придатними для розгону є БП наступних виробників: PowerMan, FSP, Chieftec, Thermaltake (список може бути доповнений)
    
Система охолодження. Я буду розглядати тільки повітряні системи охолодження (кулери) і способи їх модифікації, тому що вони більш доступні простій людині і мають меншу ціну, ніж водяні системи. Проте варто зауважити, що частоти процесорів ростуть і в місці з ними зростає рівень тепловиділення, тому звичайні кулери вже не завжди можуть впоратися з покладеним на них завданням (це точно не відноситься до кулерам серії Zalman 7000 :)). У зв'язку з цим почали з'являтися не зовсім стандартні системи повітряного охолодження - кулери з тепловими трубками. Про них я розповім в наступних частинах.

Автор не несе ніякої відповідальності за поломку будь-якого апаратного забезпечення вашого комп'ютера, а також за збої і "глюки" в роботі будь-якого програмного забезпечення, встановленого на вашому комп'ютері.


Опубликовать в twitter.com